Geolokacijski
marketing

Leta 2018 je Google uradno odprl dostop za agencije, ki so želele upravljati vnose v Google Zemljevidih za svoje stranke. Takrat je bilo iz tega razloga ustanovljeno podjetje MAP-AS NET d.o.o. (danes imenovano Spletni AS d.o.o.) katerega glavna dejavnost je bila geolokacijski marketing. Tedaj je bila to precej nepoznana zadeva zato lahko skoraj z gotovostjo trdim, da smo bili prvi na trgu s to storitvijo in zelo verjetno je, da sem bil marca 2024 prvi z identično storitvijo v Apple Maps ter maja istega leta prvi s storitvijo v Bing Places.

Google Vizitka

Google Vizitka

Google Business Profile

Apple Vizitka

Apple Vizitka

Apple Business Connect

Bing vizitka

Bing vizitka

Microsoft Bing Places

Google Vizitka

Google Vizitka

Google Business Profile

Apple Vizitka

Apple Vizitka

Apple Business Connect

Bing vizitka

Bing vizitka

Microsoft Bing Places

Kaj je geolokacijski marketing?

Geolokacijski marketing uporablja lokacijo iskalca za serviranje najbližje vsebine. Imenovan tudi ”near me” oziroma ”blizu mene” iskanje, se bolj zanaša na lokacijo kot na ključne besede (seveda tudi njih ni za zanemarit). Glede na to, da je vezan na Google Zemljevide in omogoča takojšen klic ali zagon navigacije, je izjemno močno orodje za vsa podjetja, ki imajo fizično lokacijo kamor želijo pripeljati potencialne stranke. Prvotno najbolj uporabljen za restavracije in trgovine, danes prikazuje vse vrste dejavnosti in tisti, ki ga ne izkorišča, praktično ne obstaja.

Identično kot pri klasičnem Google iskanju tudi tukaj ločimo organsko in plačljivo rangiranje in tudi tukaj sem zagovornik organskega. Jaz poskrbim, da vas stranke najdejo, vi pa poskrbite, da so zadovoljne in da vam podajo oceno ter vas priporočijo vsem ostalim iskalcem.

Google Vizitka

Google Business Profile

Google se ne more točno odločiti, kako bi poimenoval vnose v Google Zemljevidih. Najprej so bili Google Places, potem Google My Business, nato Google Business profile, v slovenščino pa se teh imen nikoli niso lotili prevajati, zato sem leta 2018 skoval izraz Google Vizitka.

Danes že precej poznana zadeva, ki jo Google nenehno slabša s ciljem, da bo bolj enostavna za upravljanje. Ja, pravilno ste prebrali. Google želi, da bi vsak podjetnik sam skrbel za svoj vnos v Google Zemljevidih, kar samo kaže na to, koliko so distancirani od pravega sveta. Ne glede na to, kako poenostavijo vmesnik in hkrati tudi otežijo kakšno izjemno uporabno funkcijo, je za doseganje rezultata potrebno znanje pa tudi kakšna programska oprema, predvsem pa časovni vložek, ki si ga podjetniki ponavadi ne morejo privoščiti, če se želijo posvetiti svojemu poslu. Kljub moji kritiki ostaja Google vizita eno najmočnejših orodji ne samo za pridobivanje novih strank ampak tudi za obveščanje obstoječih. Google je namreč vede ali nevede z Google Vizitko ustvaril socialno omrežje v samem iskalniku in ga je kot takšnega potrebno tretirati.

Za moje stranke vzpostavim preverjen vnos, ki ga izdelam, optimiziram in vzdržujem kot prodajni oziroma promocijski kanal z izrabo iskanja po ključnih besedah v lokalnih (t.i. near me) iskanjih.

Hkrati tudi spremljam strankine konkurente in skrbim, da spoštujejo pravila uporabe, ker jim v primeru uporabe nedovoljenih praks grozi izbris iz Google Zemljevidov.

V kolikor se vaše podjetje ne pojavlja na Googlu in ne veste kako umestiti svoje podjetje v Google Zemljevide in če se vam zdi da zamujate priložnost za promoviranje svojega podjetja na Googlu ter nimate dovolj časa in znanja za uspešno pozicioniranje v Google Zemljevidih ali ste razočarani nad rezultati izdelovalca vaše spletne strani, ki hkrati tudi ”upravlja” vaš vnos v Google Zemljevidih, vam z veseljem pomagam.

Apple Vizitka

Apple Business Connect

Apple Business Connect je Applov odgovor na Google Vizitko, kar seveda pomeni, da sem mu moral nadeti ime Apple Vizitka.

Vpis v Apple Zemljevide je relativno nova opcija in ni na voljo povsod ter za vse vrste podjetji, je pa potencialno zelo zanimiv promocijski / prodajni kanal saj gre v večini za iskalce z večjo kupno močjo (uporabnike Apple naprav, ki tudi na vstopni točki spadajo v višji cenovni razred). Apple Maps uporablja tudi Duck Duck Go (hitro rastoči iskalnik, ki ne sledi uporabnikom, ne prodaja njihovih informacij ter je dostopen tudi na Android, Windows ter Linux napravah).

Postopek vpisa in preverjanja je drastično bolj rigorozen in dolgotrajen kot pri Google Zemljevidih, stranka mora tudi sodelovati v postopku in priskrbeti nekaj dokumentacije, vendar pa je potencialen rezultat lahko bistveno boljši, saj je vnosov drastično manj, tako da tisti, ki so, seveda bolj izstopajo.

Bing Vizitka

Microsoft Bing Places

Devet od desetih se vas je vprašalo: ”Bing?” Deseti pa je sam pri sebi dejal: ”O, Bing, kul”.

Bing je bil žrtev starega Internet Explorerja, tarča vicev in posmehovanj, s predstavitvijo svojega naslednika – brskalnika Edge pa počasi pridobiva na številu uporabnikov ter na popularnosti. Velik skok uporabe je delno tudi na nedavni funkciji iskanja s pomočjo umetne inteligence. Da bi (nekoč) lahko resno konkuriral Googlu, je moral Bing predstaviti tudi svoje zemljevide in Bing places. Spet kujem izraze in tokrat je to seveda Bing Vizitka.

V osnovi gre za konkretno kopijo Google vizitke iz leta 2018 kar sploh ni slaba stvar. Vzeli so najboljše osnovne funkcionalnosti sedaj pa jih nadgrajujejo z lastnimi rešitvami, vidi pa se, da je vse skupaj še v začetni fazi, saj nekatere osnove kot so mesečna poročila manjkajo. Kljub temu velja, da gre za potencialno zelo močno orodje v prihodnosti in ker je tako kot pri Apple maps vnosov zelo malo, dobijo obstoječi veliko več pozornosti s strani iskalcev.

Optimizacija NAP algoritma

Lastna rešitev, ki moje stranke rangira višje, na način, ki ga nisem zasledil pri nobenem drugem ponudniku spletnih storitev in optimizacije, kar pa pomeni, da štejem optimizacijo NAP algoritma kot poslovno skrivnost, ki je na voljo izključno obstoječim strankam.